Sociální činnost
SOCIÁLNÍ ČINNOST
Studijní obor připravuje žáky pro činnosti spojené s poskytováním sociálních služeb dle zákona č. 108/2006 Sb. O sociálních službách.
Pro zájemce o studium - odkaz na NV č. 211/2010 Sb., zdravotní způsobilost u jednotlivých oborů vzdělávání.
Odkaz zde
Délka a forma studia: 4 roky, denní studium, zakončené maturitní zkouškou.
Podmínky pro přijetí: - úspěšné ukončení 9. ročníku ZŠ, splnění podmínek přijímacího řízení, zájem a předpoklady pro práci se sociálně handicapovanými.
Obor vzdělávání: 75-41-M/01 Sociální činnost - Školní vzdělávací program podle RVP počínaje 1. ročníkem od 1. 9. 2011.
Studijní obor: 75-41-M/01 Sociální činnost.
Rámcový vzdělávací program (RVP) vydalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dne 6.5.2009, čj. 9325/2009-23.
Školní vzdělávací program (ŠVP) oboru Sociální činnost je k nahlédnutí v sekretariátu školy.
Učební plán – zde
Profil absolventa oboru
Absolventi najdou široké uplatnění jako pracovníci v přímé péči v různých typech sociálních zařízení pro děti i dospělé (např. Domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, terénní pečovatelská služba, dětské skupiny, apod.). Mohou vykonávat práci pečovatele o dítě do 3 let věku v denním režimu i osobního asistenta pro klienty s handicapem.
Studijní obor je koncipován tak, aby umožnil žákům po absolvování společného povinného základu osobní profilaci a specializaci v jednom ze dvou odborných zaměření. Obor Sociální činnost připravuje žáky pro osobní práci s klientem; tj. zajišťování jeho osobních potřeb – přímá obslužná péče, aktivizaci, základní výchovnou nepedagogickou činnost a pečovatelskou činnost v domácnosti s cílem podpořit co nejdéle soběstačnost klienta a jeho sebeúctu.
Vzdělávací obsah tvoří dvě základní složky: Všeobecně vzdělávací a odborná. Prostřednictvím všeobecně vzdělávací složky se rozšiřuje obecná vzdělanostní a osobnostní úroveň žáků a realizuje jejich středoškolské vzdělání. Tvoří ho vzdělání jazykové, společenskovědní, matematicko-přírodovědné, estetické a tělesná výchova. Prostřednictvím odborné složky získávají žáci potřebné profesní znalosti a kompetence. Důraz se přitom klade na rozvoj jejich profesních osobnostních kvalit, zejména na bezpředsudkový přístup ke klientům, přiměřenou empatií, komunikativní dovednosti a profesní etiku.
Naši partneři pro zajištění odborné praxe
SZŠ Ruská spolupracuje s řadou odborných partnerů, kde pro své žáky zajišťuje praxi od 3. ročníku.
Jedná se například o níže uvedená sociální zařízení:
- Domov pro osoby se zdravotním postižením, Praha 4, Sulická
- Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci, Praha 10, Sámova
- Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci – Středisko služeb pro děti a rodiče se zaměřením na dětské skupiny, Praha 10
- SeneCura SeniorCentrum Klamovka, Praha 5
Vzdělávací program má předpoklady pro pokračování v terciálním vzdělávání (VŠ, VOŠ – obory sociální práce, sociální pedagogika, sociální právní činnost, apod.).
Absolventi mají široké uplatnění na trhu práce.