Ošetřovatelství bez hranic
Cílem tohoto projektu, kterého se zúčastnilo v letech 2010 -2012 devatenáct studentů oboru zdravotnický asistent, bylo jednak zkvalitnění a prohloubení jejich specifických ošetřovatelských činností a zároveň získání nových dovedností v oblasti ergonomie zdravotnických pracovníků. Tento projekt byl realizován v norském domově seniorů ve městě Laerdal.
Kurz ergonomie
V úvodu stáže absolvovali naši studenti kurz ergonomie, který zajišťovala norská strana. Náplní tohoto kurzu bylo seznámení studentů se zásadami manipulace s klienty tak, aby nedocházelo u zdravotníků k nevratným změnám na jejich pohybovém aparátu.
Studentům byla předvedena manipulace s těžkými břemeny za použití jak speciálních technik, tak i různých pomůcek a zdravotnických přístrojů. Naši studenti používali tyto techniky a přístroje po celou dobu stáže, kdy pracovali samostatně pod supervizí norské instruktorky. Naučené techniky používali při konkrétních ošetřovatelských činnostech, např. provádění hygienické péče, úpravě lůžka, aktivizaci klientů a podávání stravy těm, kteří byli nesoběstační. Na základě průběžného i závěrečného hodnocení managementu domova seniorů studenti všechny tyto techniky i ošetřovatelskou péči zvládli výborně.
Poslední den stáže byl evaluační. Setkání se studenty se zúčastnil zdravotnický personál domova seniorů včetně managementu, náš hlavní projektový partner a doprovodné osoby ze SZŠ Ruská. Na závěr byl všem studentům vydán Europass Mobility (anglická verze) jako doklad o absolvování stáže a získání nových vědomostí a dovedností.
Po příchodu na školní pracoviště v Praze je studenti předváděli při praktickém vyučování v předmětu ošetřování nemocných jak svým spolužákům, tak vyučujícím.
Výukový materiál
Učitelé ošetřovatelství, kteří stážisty doprovázeli, vytvořili v souladu s cíli projektu výukový materiál, který využívají ostatní odborní vyučující v předmětech ošetřovatelství, ošetřování nemocných a ošetřovatelská propedeutika. Vytvořený materiál obsahuje i obrazové přílohy, získané při odborné stáži samotnými studenty. Tyto přílohy konkrétně informují, jak předcházet poškození pohybového aparátu při manipulaci s klienty.
Materiál je ve zkrácené formě dostupný na webových stránkách naší školy. Odtud mohou naše poznatky čerpat i ostatní instituce, které mají zájem je využít.
V tištěné formě je tento materiál k dispozici v knihovně školy.
Díky tomuto projektu došlo i k obohacení našeho ŠVP.
RNDr. Dagmar Kenkušová, Mgr. Patrik Burda